Adresse
Beskrivelse
CHOKOLADE FABRIKKEN – Nabo til Bruuns og Banegården
Her får du en skøn 2 værelses lejlighed, hvor der både i stuen og soveværelset, er et dejligt lysindfald fra de store vinduespartier.
De 30 indbydende lejligheder på H.N Clausens Gade er beliggende i en gammel charmerede chokoladefabrik, som er totalrenoveret med bygningens historie i tankerne.
Byggeriet der stod færdigt i 2017, er blevet indstillet til ”Årets renover pris 2018”. Det perfekte mix af moderne lejligheder men fyldt med charmen og sjælen fra fortiden. I lejlighederne er der højt til loftet og store vinduespartier, hvilket giver et dejligt lysindfald samt funkispræg, som det åbne atrium i midten af bygningen ligeledes bidrager til. Der er etableret en stor fælles tagterrasse på 240 m2 med en unik udsigt til havnen, vandet og midtbyen, så der er rig mulighed for at nyde solen.
Det store drivhus på tagterrassen forsyner beboerne med alverdens krydderurter til madlavningen i sommersæsonen. Bygningen er beliggende på det attraktive Frederiksbjerg tæt på M.P. Bruunsgade og Jægergårdsgade, hvor der er en lang række af specialbutikker, restauranter, caféer og der er mindre end ét minuts gang til byens største shopping center Bruuns Galleri. Desuden indebærer området ro og grønne åndehuller, da gader med ældre charmerende bygninger og Skanseparken er inden for kort afstand.
Der er derudover ikke langt til Marselisborg Havn og Tangkrogen, hvor kysten kan nydes hele året rundt. Fra hoveddøren er der mindre end fem minutter til Aarhus Hovedbanegård, så der er nem og hurtig adgang til offentlig transport, både i form af bybusser, regionalbusser, tog samt Aarhus Letbane. En perle midt i centrum.
Der tilbydes en måneds gratis leje ved overtagelse d. 1/5-2022.
Detaljer om udlejning
Detaljer om bolig
Beregn boligstøtte
Beregningen er vejledende og forudsætter en bolig på maks. 65m2 samt kun en voksen beboer uden børn. Læs mere her.